wtorek, 30 listopada 2021

Jak często myć pędzle, gąbeczki i inne akcesoria do makijażu

Bardzo często otrzymuję pełne rozpaczy wiadomości od moich czytelniczek, że próbowały już dosłownie WSZYSTKIEGO, a ich cera nadal pełna jest upartych niedoskonałości. Zawsze pytam wtedy o mniej typowe powody trądziku, w tym... akcesoria do makijażu. Ale jak to? Akcesoria? Co wspólnego z trądzikiem mają pędzle czy gąbeczki? Dużo więcej, niż myślisz!

jak często myć pędzle

Jak często myć pędzle do makijażu?

Temat mycia akcesoriów do makijażu jest zdecydowanie za rzadko podejmowany. Naprawdę wiele z nas ma sporo problemów skórnych spowodowanych bakteriami wesoło rozwijającymi się na naszych pędzlach czy gąbeczkach. Bakterie mają ogromny udział w rozwoju trądziku i choć oczywiście może on występować nawet u osób utrzymujących całkowicie sterylne warunki, to mycie akcesoriów do makijażu powinno być jedną z pierwszych kwestii, na które warto zwrócić uwagę. Moim zdaniem, w szczególności jeśli chodzi o osoby z tendencją do trądziku, pędzle należy myć najlepiej po każdym użyciu. Maksymalnie po 2-3 użyciach, jednak koniecznie najwięcej uwagi poświęćcie tym do twarzy - do podkładu, różu, bronzera i tak dalej.

jak często czyścić pędzle do twarzy

Jak to w ogóle zrobić? Przecież pędzle schną kilka godzin! Niestety to prawda i niestety nie każdemu chce się w ogóle myć pędzle codziennie. Ja na przykład niekoniecznie mam na to ochotę, ani czas! Z tego względu najlepiej po prostu mieć kilka zestawów i wszystkie myć na przykład raz na tydzień. Po jednym użyciu odkładać pędzel do pojemnika na te brudne, aż uzbiera się ich tam trochę, aby można było umyć je zbiorczo. Najbardziej opłaca się kupować zestawy na przykład podróżne, lub jakiekolwiek inne teraz w okolicy Świąt, bo możecie trafić na sporo dobrych okazji. Przepiękny złoty zestaw ze zdjęć to ten z złotą, brokatową kosmetyczką w zestawie - Radiant Glow Brush Set od niezawodnej Sigmy (polecam ich pędzle, mam też mini zestaw do oczu!)

dezynfekcja cieni

A co z dezynfekcją cieni do powiek?

Dezynfekcja cieni jak i innych prasowanych produktów nie jest wcale łatwa. Co prawda istnieją różnego rodzaju spraye i płyny, jednak ciężko mówić tutaj o całkowitej eliminacji bakterii. Z tego względu najlepiej po prostu dbać o czystość pędzli, co  nie przysporzy nam kłopotów z dezynfekcją produktów prasowanych! Pamiętajcie także, aby trzymać się sugerowanego czasu, w którym paletki są zdatne do użytku. Przepiękna złoto-brązowa paleta ze zdjęcia to paleta cieni do powiek Ambiance.

jak myć gąbki do makijażu

Jak myć gąbki do demakijażu?

Gąbeczki są bardzo poręczne i potrafią mocno usprawnić aplikację podkładu, korektora czy kremu bb, ale często mamy wątpliwości co do ich higieniczności. Faktycznie może wydawać się, że ciężko je domyć, jednak to często tylko wrażenie spowodowane zafarbowaniem przez pigmenty z kosmetyków kolorowych. Pędzle stworzone są z włosia naturalnego lub sztucznego, które nie chłonie barwników, a gąbeczka... sami zobaczcie na zdjęciu wyżej! To moja kilkumiesięczna gąbeczka czyszczona regularnie, na zdjęciu po jednym użyciu. W przypadku gąbeczek uważam jednak, że regularne ich czyszczenie, czyli po każdej aplikacji podkładu czy kremu bb, jest niezbędne. Gąbeczki do makijażu myć najlepiej zatem codziennie. Chłoną one dość sporo produktu, a dodatkowo zwilżamy je przed użyciem, co tworzy idealne wręcz warunki do rozwoju bakterii. Naprawdę złym pomysłem jest przenoszenie tego, co się w nich rozwinie, na skórę!

Czego użyć do czyszczenia akcesoriów do makijażu?

Wbrew pozorom wcale nie musisz stosować specjalnych produktów do tego celu, ani wymyślnych płynów do dezynfekcji. Zdecydowanie wystarczy mydło w płynie lub nawet to w kostce, albo delikatny szampon, jeśli zależy Ci na długim życiu pędzli z włosiem. Nie daj się więc skusić na drogie produkty do czyszczenia akcesoriów do makijażu, bo tę samą rolę spełnią najtańsze, drogeryjne kosmetyki.

pędzle czym myć

Kto się przyzna jak często czyści swoje pędzle...? :)

Artykuł zawiera linki sponsorowane

3 komentarzy

  1. Mam 2 zestawy pędzli które myję codziennie i 3 gąbeczki - też myję je codziennie, ale odniosłam wrażenie że schną dłużej niż pędzle. Uff, czyli nie tylko mój blender ma taki kolor;)

    OdpowiedzUsuń
  2. A jak przechowywać umyte pędzle? Mam jeden do pudru i jeden do cieni, które trzymam umyte w pudełku z kosmetykami, nieużywane od góra roku (maluję się nimi tylko na szczególne okazje, na co dzień nawet puder przestałam używać dobrych parę lat temu). Czy muszę je co jakiś czas wyjąć i odświeżyć, czy mogą zostać takie? Leżą luzem w pudełku, bez żadnej ochrony, więc mam trochę wątpliwości :( Jakby leżały same w kosmetyczce, byłoby ok?

    OdpowiedzUsuń
  3. Z tego co kojarzę, wiele "działalności" wizazowych w ogóle nie myje albo dezynfekuje pędzli..

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz. :) Staram się odpowiadać na wszystkie pytania. Jeśli Twoje pominęłam, zadaj je raz jeszcze, bo czasem część mi umyka.

Komentarze zawierające spam, lokowanie produktów i linki reklamowe do innych stron nie będą publikowane.