poniedziałek, 11 stycznia 2021

Jak odbudować barierę hydrolipidową?

Sucha lub wręcz tłusta, odwodniona, zaczerwieniona skóra, której brak elastyczności, blasku i którą ciężko nawilżyć mimo pielęgnacji - to mogą być objawy naruszonej bariery hydrolipidowej. Jeśli jest ona naruszona, to bardzo łatwo o różnego rodzaju problemy skórne. O co chodzi, czym ona jest i jak właściwie ją odbudować?

odbudowanie bariery hydrolipidowej

Czym jest bariera hydrolipidowa?

Bariera, lub inaczej warstwa hydrolipidowa jest niczym naturalna ochrona naszej skóry. Cera, której procesy funkcjonują w zdrowy, odpowiedni sposób, nie powinna mieć problemów z jej zaburzeniem. Warstwa ta to naturalna bariera, która chroni skórę przed utratą wilgoci i różnymi czynnikami zewnętrznymi, również różnego rodzaju mikroorganizmami, więc jej zaburzenie może sprzyjać trądzikowi. Składa się ona w większości z naszego naturalnego sebum, jednak przy zdrowej cerze powinna być niewidoczną, naturalną warstwą. Zaburzona bariera hydrolipidowa to również nadmierna produkcja łoju w obronie skóry, a więc efekt odwrotny od zamierzonego. 

Co zaburza warstwę hydrolipidową?

Zaburzyć barierę hydrolipidową jest wbrew pozorom dość łatwo. Wystarczy nieodpowiednie, zbyt agresywne mycie skóry, zbyt mocne i częste peelingowanie jej, stosowanie produktow z agresywnymi składnikami aktywnymi (kwasy, retinoidy) bez dbania o jej natłuszczenie i nawilżenie, czy nawet zbyt częste stosowanie szczoteczek do twarzy. Te ostatnie osobiście polecam, ale jako uzupełnienie pielęgnacji 1-2 razy w tygodniu, zamiast na co dzień.

warstwa hydrolipidowa

Jak odbudować barierę hydrolipidową?

Najważniejszą kwestią będzie nie tyle jej odbudowywanie, a nieprzeszkadzanie jej w istnieniu, w skrócie :) Niezaburzanie jej i pozwolenie naszej cerze na funkcjonowanie we własny, prawidłowy sposób. Pomoże tutaj równowaga między złuszczaniem a nawilżaniem. Jeśli z jakiegoś powodu mocno złuszczacie skórę (czy to fizycznie, zabiegami czy peelingami, czy chemicznie, retinoidami czy kwasami) pamiętajcie o jej odpowiednim nawilżeniu oraz okluzji. Stosowanie samych kosmetyków nawilżających (na bazie składników takich jak mocznik, aloes, kwas hialuronowy) może nie być wystarczające, bo bez produktu na bazie tłuszczowej (lipidowej) nawilżenie nie utrzyma się w skórze. Tym bardziej w skórze, której zaburza się barierę hydrolipidową.

Bardzo istotne jest także jej oczyszczanie. Mocno wysuszające środki myjące w większości przypadków nie są wcale niezbędne, a wręcz szkodzą. Lepiej sięgnąć po delikatne żele czy pianki, olejki myjące, balsamy czy produkty w formie mleczek, z delikatnymi detergentami.

warstwa hydrolipidowa produkty

Produkty bogate w lipidy

Jeśli już podejrzewamy u siebie zaburzoną warstwę hydrolipidową, to najlepiej zaopatrzyć się w produkt, który pomoże w szybszej jej odbudowie. Ja osobiście jestem fanką produktów bardziej w formie mleczek czy kremów (oraz olejku z opuncji!), ale na listę wrzuciłam również te olejowe, które świetnie się sprawdzą, jeśli takie lubicie. Poniżej znajdziecie kilka propozycji:

1. Resibo, serum wygładzające - Skład oparty jest na naturalnych olejach, więc sprawdzi się u tych z Was, które lubią typowo olejową pielęgnację.

2. Uzdrovisko, balsamiczne serum - Produkt oparty na skwalanie i hemiskwalanie, które są naturalnymi składnikami płaszcza lipidowego skóry.

3. Nacomi, Beauty Serum - Tutaj również produkt oparty na aż siedmiu naturalnych olejach. Dodatkowo znajdziecie w nim witaminę E. 

4. Sylveco, krem brzozowy z betuliną - Jeden z najmocniej odżywczych, a jednocześnie dość tanich produktów, jakie znam!

5. Phlov, liposomalny booster odmładzający - Jeden z moich faworytów ostatnio, bo konsystencję ma bardzo lekką (to mleczne serum) natomiast pozostawia na skórze delikatną, ale nie przesadnie tłustą warstwę. Uwielbiam!

6. Organic Life, tonik dwufazowy - Jeśli wolicie produkty bardziej płynne, być może spodoba Wam się tonik dwufazowy, który stosujemy jak zwykły tonik, natomiast ma on również składniki tłuszczowe, które ukoją skórę po myciu.

Pytania? :)

76 komentarzy

  1. Hej, czy można używać czystego skwalanu? Jeśli tak to w jaki sposób? Słyszałam, że jest bardzo dobrym składnikiem jeśli chodzi o odbudowę warstwy hydrolipidowej ale nie wiem co jest lepsze: sam skwalan czy produkt z dodatkowymi substancjami? Czy skwalanu można używać nawet gdy warstwa hydrolipidowa nie jest naruszona? Dziękuję:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można. Możesz w ostatnim kroku pielęgnacji lub mieszać z jakimś kremem. Ja wolę w mieszankach, ale to własna preferencja, bo nie przepadam za olejowymi konsystencjami (poza paroma wyjątkami) i zazwyczaj jeśli mogę wybieram coś kremowego/mleczkowatego :D Można i wtedy, byleby wtedy nie przesadzić w drugą stronę, czyli same lipidy, a zero złuszczania :D

      Usuń
  2. Czy maska nawilżająca koi plus olejek np z pestek maili zadziała w tym przypadku?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo możliwe, że będzie to wystarczające, musisz próbować :)

      Usuń
  3. Kiedy stosować te produkty? Na oczyszczoną skórę twarzy , np. Jako krem na noc?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jako ostatni krok pielęgnacji :) Zazwyczaj będzie to właśnie jako krem.

      Usuń
  4. Czy jeśli stosuję teraz na noc krem z kwasem migdałowym 10% (pharmaceris) to mogę nałożyć na to jeszcze któryś z wymienionych produktów?

    OdpowiedzUsuń
  5. Pisałaś kiedyś o kwasie Laktobionowym na podrażniona skóre. Aktualnie używam polecony przez ciebie tonik Lynia ☺️ Nie wiem tylko czy mogę go używać rano przed Wit C czy lepiej tylko wieczorem i nie łączyć z retinoidami (które aktualnie stosuje)?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja osobiście kwas laktobionowy w takiej formie i stężeniu połączyłabym z wit C rano :)

      Usuń
  6. Czy pod te serum olejowe z nacomi nakładać krem nawilżający z jakimś olejem czy na wierzch nałożyć ten krem?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pod najlepiej, może być albo lekki krem/produkt nawilżający, jeśli tyle Twojej cerze wystarczy, albo coś tłustszego, jeśli tyle potrzebujesz.

      Usuń
  7. Czy Cetaphil® DA Ultra

    Krem intensywnie nawilżający bedzie dobry jako krem lipidowy ?

    OdpowiedzUsuń
  8. Mam bardzo sucha skore- odstające skórki, napięta, ściągnięta, wrażliwa. Przypuszczam ze to może być zaburzona bariera hydrolipidową albo jej brak. Problem w tym ze moja pielęgnacja codzienna to serum nawilżające, krem z kwasem hialuronowym plus na to olej z nacomi z posta. Dodatkowo spf50, delikatne regularne złuszczanie, demakijaż, witamina c... nie wiem co może być przyczyna...:( taka pielęgnacje stosuje od około 2 miesięcy i nie ma widocznej poprawy... pije dużo wody, odżywiam zdrowo

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może nie służy Ci regularne złuszczanie i lepiej sprawdziłoby się raz na jakiś czas, a mocniej? Jaka to witamina C?

      Usuń
  9. czy olej z konopii siewnej wymieszany z kremem mocznikowym to dobry pomysł na odbudowanie tej warstwy?

    OdpowiedzUsuń
  10. Witam proszę o pomoc
    Moja cera jest tak odwodniona że nie mogę na siebie patrzeć... na wiór... Nic się nie zmienia mimo że piję 2l wody codziennie. Czego ja nie stosowałam, sera nawilżające, kwas hialuronowy, retinol. Aktualnie stosuję do mycia twarzy żel soraya plante, hydrolat lawendowy, serum z witaminą C Basiclab i krem nawilżający cien i na to SPF50. Nie maluję się. Mam 29 lat a skóra jest tak wysuszona że wyglądam na 40. Czy mogłaby Pani pomóc mi w dobrze każdego etapu pielęgnacji ...nie daje już rady ;((

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To co wypisałaś, to pielęgnacja dzienna rozumiem? A jak wieczorem?

      Usuń
    2. Wieczorna jeśli mam makijaż to zmywanie Fluff Balsam do demakijażu + żel soraya plant jeśli bez to sam żel i wszystko powtarzam bez SPF co kilka dni maseczka do twarzy na noc z miodem z rzepaku Holika Holika. Raz na 2 tyg peeling enzymatyczny. Nie używam dużo kosmetyków bo strasznie mnie wysypuje na linii żuchwy.

      Usuń
  11. Masz piękną skórę!!! 😍 Świeża, promienna i świetlista cera :)
    Wyglądasz prześlicznie ❤️

    OdpowiedzUsuń
  12. Czemu nie zaleca sie stosowania szczoteczki do twarzy codziennie? Ja odkad uzywam codziennie wieczorem mam idealna cere. Przestalam uzywac podkladu i nie mam totalnie zadnych wypryskow/niedoskonalosci i bardziej jednolity kolor. Zele uzywam tylko delikatne. Hm moze akurat mi sluzy?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zawsze są jakieś wyjątki od reguły. Najważniejsze, że Tobie służy i w takim wypadku bym nie przestawała. U większości osób to może być po prostu za dużo oczyszczania i złuszczania (bo szczoteczka też delikatnie złuszcza). Widocznie Twoja cera ma takie wyjątkowe potrzeby :)

      Usuń
  13. A jak odpowiednio połączyć produkty? Ja rano nakładam serum ze śluzem ślimaka a następnie krem z aloesem i z SPF 50, obydwa z COSRX, natomiast na noc po umyciu twarzy olejkiem i żelem z Miya, tonizacją tonikiem z Miya, nakładam mikrozłuszczającą esencję z Phlov. Grudki pięknie znikają, skóra jest wygładzona, ale policzki cały czas pozostają lekko zaczerwienione, choć od małego zazwyczaj miałam rumiane policzki. Czy np. taki booster liposomalny zniweluje trochę to zaczerwienienie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że tak, bo pewnie wieczorem brakuje czegoś na górę skórze :) Witamina C mogłaby też uszczelnić naczynka

      Usuń
    2. Dziękuję. :-) a gdybym chciała dodać witaminę C, to jak ją wtedy stosować do tego co opisałam powyżej, czy zamiast czegoś? Będę bardzo wdzięczna za podpowiedź. :-)

      Usuń
  14. Hej Marto!
    Dziękuje, że podałaś kosmetyki na odbudowę bariery hydrolipidowej - jakiś czas temu byłam u Pani kosmetolog, która oceniła stan mojej cery no nie za dobrze - "warstwa hydrolipidowa zaburzona, skóra reaktywna, nadbudowana warstwa rogowa, naczynka, zaskórniki otwarte..." Moja skóra przed wizytą była trochę przesuszona, bez żadnych niespodzianek - używałam raczej kosmetyków naturalnych z nastawieniem na oczyszczanie - skóra była ładnie oczyszczona, ale sucha. Dostałam zalecenia delikatnej pielęgnacji i niby taki "cudowny" i cholernie drogi krem Neauvia Ceramid :/

    Aqua, caprylic/capric triglyceride, glycerin, propanediol, sorbitan stearate, cetyl alcohol, butylospermum parkii butter, caprylyl glycol, sorbityl laurate, dimethicone, phenoxyethanol, polysorbate 20, polyisobutene, polyacrylate-13, glycyrrhetinic acid, centella asiatica leaf extract, ceramide 3, phytosphingosine, ceramide 6 II, acetyl heptapeptide-4, acetyl heptapeptide-10, ceramide 1, cholesterol, glyceryl caprylate, sodium lauroyl lactylate, alcohol, ethylhexylglycerin, disodium edta, carbomer, xanthan gum, glycine soja oil, sodium oleate, hydrogenated lecithin. - Co myślisz o tym składzie?

    Efekt: ok skóra jest nawilżona! ale mam wrażenie zapchania - nos i broda wyglądają źle, pełno czarnych punkcików z którymi wcześniej nie miałam problemu :O

    Czy używanie kwasów np. krwawy peeling z TO, może zaburzyć moją warstwę hydrolipidową?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O zapychaniu mówimy, jeśli minęło około 4 tyg :) Krem wygląda dobrze, bo ma porządną bazę lipidową i peptydy, ale pewnie dałoby się znaleźć tańszy. Jeśli kosmetolog zdiagnozował nadbudowaną warstwę rogową, to pewnie za dużo oczyszczania, a niczym specjalnie skóry nie złuszczałaś, albo nie dostatecznie. Niektóre skóry lubią regularne złuszczanie, inne porządne raz na miesiąc. Trzeba wyczuć u siebie. Zapchanie pewnie też wynika z tego, że nadal brak złuszczania na odpowiednim poziomie. Używanie kwasów może zaburzyć warstwę hydrolipidową, jeśli jest stosowane zbyt często/w za dużych stężeniach/bez innych filarów pielęgnacji. Ja bym coś dołożyła z kwasów pod warunkiem, że odpowiednio nawilżasz i natłuszczasz.

      Usuń
    2. Czy znasz podobny krem do tego co podałam skład? Tak za dużo oczyszczania było (przedtem wszystkie produkty - tonik i pianka oczyszczające, kwasy) teraz używam pielęgnacji nawilżającej i delikatnej, robię peeling enzymatyczny 1x w tygodniu, tonik benton aloe, maska algowa 2x w tygodniu, krem neauvia na noc , a na dzień embryolisse(stosuję dopiero tydzień) chcę wprowadzić krem SPF 50 i znowu zacząć działać z kwasami :)

      Usuń
  15. czy te produkty, które poleciłaś mige stosować podczas kuracji izotekiem?

    OdpowiedzUsuń
  16. Czy zaburzona bariera hydrolipidowa ma również wpływ na pojawianie się zmarszczek? Przy ustach, z jednej strony pojawiła mi się pozioma kreska,niezbyt głęboka, ale po nałożeniu makijażu widać że podkład 'wchodzi' w to załamanie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak najbardziej, bo odwadnia skórę, a odwodniona skóra to zmarszczki :)

      Usuń
  17. JEśli peeling to tylko enzymatyczny, kwasowy albo kawitacja :)

    OdpowiedzUsuń
  18. Czy jeśli wracam z pracy koło południa i chce zmyć makijaż, to jak to powinno wyglądać? Dwuetapowe oczyszczanie i krem, a potem wieczorna pielęgnacja?

    OdpowiedzUsuń
  19. Czy jeśli wracam z pracy koło południa i chce zmyć makijaż, to jak to powinno wyglądać? Dwuetapowe oczyszczanie i krem, a potem wieczorna pielęgnacja?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja robię oczyszczanie dwuetapowe i tonik/coś lekkiego jak żel z aloesu, ślimaczy, a pielęgnacja wieczorna dopiero później 😊

      Usuń
    2. Dziękuję 😊

      Usuń
  20. A czy pomocna będzie np maść z witamina A?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Możliwe :) Natomiast moze zapchać, zależy z jakimi składnikami jest

      Usuń
  21. Słyszałam na grupie „Twarzing”,żeby w przypadku naruszenia bariery hydrolipidowej odstawić serum z wit c i zająć się odbudową.
    Czy wystarczy samo oczyszczanie i nakladanie kremu lipidowego „Uzdrovisko” (twoje polecenie) ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystko zależy od stężenia wit c oraz jej formy 😊

      Usuń
    2. Czy po oczyszczaniu zalecasz hydrolat,czy moze nakladac krem lipidowy na „sucha” skore? ✨

      Usuń
  22. Ja stosuję te balsamiczne serum od Uzdrovisko o którym wspominasz i jestem z niego bardzo zadowolona i zauważyłam efekty po dłuższym stosowaniu, więc polecam je każdej z Was.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. stosowalas je na naruszona bariere hydrolipidowa?

      Usuń
  23. Hej Marta! Czy masz może wiedzę nt trądziku różowatego? co najlepiej stosować, jeśli chodzi o demakijaż, makijaż, pielęgnację na co dzień oraz spf? czy warto dołożyć jakieś serum, witaminę C, itp.? :) ja przez ostatni czas stosowałam głównie naturalną pielęgnację - dwuetapowe oczyszczanie, hydrolat, peeling enzymatyczny, krem, serum, spf, maseczki z glinki, i niestety moja cera tak okropnie się zbuntowała (mimo, że wcześniej była w naprawdę dobrym stanie), poszłam do dermatologa i stwierdził trądzik różowaty właśnie :( u mnie w postaci rumienia (który mam non stop od kilku lat, czasem bardziej widoczny, czasem mniej), + trądzik, głównie w okolicach brody. Zalecenia lekarza - mycie twarzy cetaphilem + maści (soolantra i rozex, jest poprawa!), ale no, właśnie... trochę boję się nawrotu i eksperymentów, a jednak chciałabym choć trochę rozbudować obecną pielęgnację i uzyskać dobry efekt. Masz może jakieś pomysły? Lub któraś z czytelniczek o podobnym problemie? Będę bardzo wdzięczna za wszystkie wskazówki. <3

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na pewno kwas azelainowy jest jednym z lepszych składników przy trądziku różowatym i spf to must, bo uva mocno problem zaostrza. Tylko wypadałoby spytać dermatologa prowadzącego jak on widzi wprowadzenie kwasu azelainowego przy obecnych lekach

      Usuń
  24. Jak sobie poradzić z rumieneim na twarzy czasami mi się pojawia na policzkach i mam takie 2 czerwone plamy?

    OdpowiedzUsuń
  25. Jak sobie poradzić z rumieneim na policzkach czasami mi się pojawia i mam 2 plamy czerwone?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Uszczelnić naczynka :) poczytaj też o kwasie azelainowym i laktobionowym

      Usuń
    2. A mogłaby Pani polecić jakieś kosmetyki z tymi kwasami? 🙂

      Usuń
  26. Czy wymienione produkty sprawdzą się u mężczyzn? Poszukuję czegoś nawilżającego dla męża, który w tym momencie nie używa żadnego kremu.

    OdpowiedzUsuń
  27. Witam. Potrzebuję porady, czy moja pielęgnacja przebiega właściwie. ��
    Rano: żel miya -> tonik miya -> serum prebiotyczne miya -> krem miya secret glow
    Wieczór: żel miya -> hydrolat lawendowy mirako -> olej z opuncji mirako.
    Dokupiłam też serum z witaminą c z miya, pomóż proszę gdzie wpleść tą witaminkę, ewentualnie czy zamienić pielęgnację rano z wieczorem. ����
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  28. Jaki krem pod makijaż dla cery problematycznej, którą wszystko zapycha?

    OdpowiedzUsuń
  29. Czy krem z Miya granatowy się sprawdzi?
    I drugie pytanie, kupiłam 100% olejek arganowy z Nacomi, jak mogę go włączyć do pielęgnacji cery (mieszana). Czy w ogóle warto, czy lepiej sobie odpuścić? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, ale może być za mało :) Ja nie jestem jakąś największą fanką oleju arganowego, wolę z opuncji :D ale jako okluzja na krem czy kwas hialuronowy why not!

      Usuń
  30. Witam. Baardzo proszę, o odpowiedź. Potrzebuję porady, czy moja pielęgnacja przebiega właściwie.
    Rano: żel miya -> tonik miya -> serum prebiotyczne miya -> krem miya secret glow
    Wieczór: żel miya -> hydrolat lawendowy mirako -> olej z opuncji mirako.
    Dokupiłam też serum z witaminą c z miya, pomóż proszę gdzie wpleść tą witaminkę, ewentualnie czy zamienić pielęgnację rano z wieczorem. Z góry dziękuję za odpowiedź. :D
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja bym dała wit C rano, a serum prebiotyczne wieczorem :)

      Usuń
    2. Dziękuję pięknie! Tak też uczynię. :D

      Usuń
    3. Ale jeszcze jedno pytanko i zmykam. :D To, że ten tonik jest z kwasem glikolowym nie przeszkadza, żeby go stosować rano, tak? Z góry dziękuję za odpowiedź!

      Usuń
    4. Ale jeszcze jedno pytanko i zmykam. :D To, że ten tonik jest z kwasem glikolowym nie przeszkadza, żeby go stosować rano, tak? Z góry dziękuję za odpowiedź!

      Usuń
  31. Bardzo pouczający wpis - dzięki. Dużo fajnych informacji znalazłam! :)

    OdpowiedzUsuń
  32. Bardzo przydatny artykuł. Mam zatem pytanie. Od zawsze jestem posiadaczka cery tłustej. Od jakiegoś roku (tak podejrzewam) mam problem który właśnie opisujesz. Skóra stała się reaktywna, zaczerwieniona, z licznymi wypryskami. Nie jest nawilżona, tylko albo pozostaje uczucie ściągnięcia (po umyciu czy nawet kremie!) a za chwilę się świeci. I tak w kółko. Czy w tym przypadku sprawdzi się krem brzozowy z Sylveco o którym wspomniałaś i np. delikatna emulsja myjącą z Cerave? Nie wiem już co stosować bo mam wrażenie że wszystko mojej skórze szkodzi...

    OdpowiedzUsuń
  33. Mi ogromnie pomogło uspokojenie pielęgnacji :) Nie stosuję kwasów, bo uważam, że codzienne stosowanie odrobiny aloesu wystarcza, podobnie jak peeling max raz w tygodniu. Do tego kosmetyki w większości naturalne i/lub bezzapachowe. Nic nie zmieniam w pielęgnacji od miesięcy i widzę jak skóra odżyła :)
    A mycie twarzy mleczkiem zamiast żelem stało się moim "gejmczendżerem" :D

    OdpowiedzUsuń
  34. Heej!

    Chciałabym zapytać o to, które dokładnie serum z kwasem hialuronowym polecasz? Chodzi o firmę The ordinary - widzę na stronie Douglasa, ze istnieją dwa ;c I nie wiem na który się zdecydować

    OdpowiedzUsuń
  35. a który z tych produktów polecasz to cery trądzikowej, którą bardzo łatwo zapchać?

    OdpowiedzUsuń
  36. Czy pod balsamiczne serum z Uzdrovisco powinnam użyć serum z kwasem hialuronowym jako "podklad"? I jakie serum z kwasem hialuronowym polecasz?

    OdpowiedzUsuń
  37. Ja szczoteczką FOREO doprowadziłam swój nos do takiego stanu, że zaskórniki znikły, ale mam teraz tak czerwony nos od popękanych naczynek😩że wygląda to kiepsko Teraz walczę codziennie jak go zatuszować 😩Stosując TYLKO krem BB jest bardzo ciężko😟

    OdpowiedzUsuń
  38. Hej, od miesiąca walczę z zaburzaoną barierą niby jest lepiej, ale maseczki nie pomagają... Przez nie robi mi się "sauna"na twarzy 😑
    Policzki i czoło jest okej ale wokół ust czuje mocne ściągnięcie po oczyszczaniu. Jak myślisz, kiedy można określić że skóra wraca do normy? Nie liczę na konkretny czas ale może jakieś cechy charakterystyczne? 😀

    OdpowiedzUsuń
  39. Hej! Ile może trwac odbudowa bariery hydrolipidowej? I jak najlepiej połączyć to z reszta pielęgnacji?
    Ograniczyłam moja pielęgnacje do minimum, tzn. jednego dnia używam na noc:
    - oczyszczam olejem z Nacomi i żelem z Cerave
    - następnie olej konopny z Nacomi, a na to krem lipidowy Lipidro z Tolpy.
    Na drugi dzień:
    - twarz oczyszczam powyższym sposobem
    - krem SVR sebiaclear hydra
    - troszkę oleju konopnego na domknięcie.
    I tak na zmianę.
    Dodatkowo codziennie staram się użyć na przebarwienia na policzkach krem Acnederm.
    Faktycznie widze lekko poprawę, natomiast kiedy mogę wprowadzić np. kwas migdałowy 10% z TO? Albo witaminę C (której jeszcze nigdy nie używałam)? Pomocy! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To zależy niestety od skóry :) Daj sobie 2 tygodnie takiej pielęgnacji przed wprowadzeniem czegoś innego i wtedy powoli, stopniowo.

      Usuń
  40. A co jeśli przez własną głupotę zniszczyłam tę warstwę ochronną i teraz mam zaczerwienienia na całej skórze, swędzi i bardzo szybko dochodzi do podrażnień, da się to kiedyś przywrócić do normalnego stanu, czy jednak jeśli jest zniszczona to nie da się już nic zrobić?:(

    OdpowiedzUsuń
  41. Hej :) jaki produkt najlepiej sprawdzi się do nawilżania twarzy po retinolu? Jestem po swoim pierwszy razie z retinolem (najnizsze stężenie) i mam wysyp :( stosuje cerave krem do twarzy oraz Nacomi beauty serum, mixa serum hyalurogel. Rano wit.C i krem SPV 50 na dzień. Co dodać do swojej pielęgnacji żeby pozbyć się wysypu lub aby jeszcze bardziej nawilżyc skórę ?

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz. :) Staram się odpowiadać na wszystkie pytania. Jeśli Twoje pominęłam, zadaj je raz jeszcze, bo czasem część mi umyka.

Komentarze zawierające spam, lokowanie produktów i linki reklamowe do innych stron nie będą publikowane.