wtorek, 21 lipca 2020

Jak olejować włosy? Najczęstsze błędy

Choć wydawało mi się, że olejowanie włosów jest już bardzo wyczerpanym tematem, to nadal widzę po Waszych wiadomościach, że zdarzają się pewne niedopowiedzenia w tym temacie. Dzisiaj mam dla Was kilka słów na temat tego jak olejować włosy, a raczej jak tego nie robić i jakich błędów unikać.

jak olejować włosy

Jak olejować włosy?

Po krótce dla tych, którzy nie wiedzą. Olejowaniem nazywamy nakładanie na włosy (i czasem skórę głowy) naturalnego oleju lub ich mieszanki przed myciem. Jest wiele różnych metod olejowania, zaczynając od najprostszej, czyli olejowania na sucho, przez olejowanie na mokro, w misce, czy na podkład nawilżający. Celem są zdrowe, mocne, błyszczące i nawilżone włosy. Przez ilość różnych metod i wykluczających się (często) wzajemnie informacji na temat tego jak olejować włosy zdarza się, że łatwo się pogubić i olejować włosy błędnie. Jakich błędów się wystrzegać?

Zły produkt do olejowania

Sporo początkujących dziewczyn wybiera się do Rossmanna i kupuje pierwszą lepszą buteleczkę ze złotym "olejkiem". Winę za to ponosi nazywanie serum silikonowych "olejkami". Tego typu produkty nie nadają się do olejowania, bo z naturalnymi olejami mało mają wspólnego. To najczęściej mieszanki silikonów, służące do zabezpieczania końcówek włosów.

Źle dobrany olej

Olej do olejowania dobieramy do potrzeb włosów i przede wszystkim ich porowatości. Zdarza się, że niektóre dziewczyny z np. wysokoporowatymi włosami sięgają po olej kokosowy (lepszy do włosów niskoporowatych) i kompletnie nie widzą efektów. W internecie znajdziecie mnóstwo poradników z olejami do konkretnych porowatości! Moje włosy najbardziej lubią mieszanki, a to mój ulubiony olej do olejowania na długość: KLIK

Czas trzymania oleju

Olej powinniśmy trzymać na włosach od godziny wzwyż, jednak dokładny czas trzymania oleju powinien być dostosowany do konkretnych włosów. Często zostawienie na nich oleju za długo lub za krótko nie przyniesie odpowiednich efektów, dlatego warto eksperymentować.

olej do olejowania włosów

Zmywanie oleju mocnym szamponem

Fakt, że olejujemy włosy, wcale nie wymaga od nas zmywania ich mocnym szamponem. U większości osób spokojnie poradzi sobie delikatny szampon, a u niektórych nawet emulgowanie samą odżywką. TUTAJ znajdziecie dobre, delikatne szampony. Jeśli nie umiecie zmyć oleju, prawdopodobnie robicie coś źle, na przykład...

Nakładanie zbyt dużej ilości

Naolejowane włosy nie powinny kapać olejem, a wyglądać jak lekko wilogotne. Na włosy mojej długości nakładam mniej więcej łyżkę, maks dwie oleju, jeśli olejuję również skórę głowy. Nakładanie ogromnych ilości nie ma żadnego sensu i skutkować może problemami ze zmywaniem.

Zbyt długie olejowanie skóry głowy

Nie wszyscy o tym wiedza, ale olej na skórę głowy nie powinien być nakładany na dłużej niż godzinę, bo może powodować to wypadanie włosów. Jeśli zauważyliście u siebie ten problem, być może jest to jego powodem.

Zbyt rzadkie lub zbyt częste olejowanie

Bardzo zniszczone włosy na początku włosomaniaczej drogi mogą wymagać nawet codziennego olejowania, jednak dla wielu osób będzie to po prostu za dużo i pielęgnacyjna szala przechyli się zbyt mocno w stronę emolientów. Optymalnie jest olejować włosy 2-3 razy w tygodniu, a dla wielu osób i raz będzie wystarczający. Zbyt rzadkie olejowanie również może być problemem, bo po prostu nie osiągniemy wówczas odpowiednich efektów.

Brak cierpliwości

Choć dobrze dobrany olej oraz metoda olejowania mogą przynieść efekt już po pierwszym razie, to aby zauważyć większe efekty należy uzbroić się w cierpliwość. Dość duże efekty można zauważyć po mniej więcej miesiącu regularnego olejowania. Regularność popłaca!

błędy w olejowaniu włosów

***
Jeśli macie jakieś pytania odnośnie olejowania, możecie zadawać je w komentarzach! :)

17 komentarzy

 1. „Optymalnie jest olejowac włosy 2-3 razy w tyg” - a można doprecyziwac bardziej do ilości myć. Ja np myje włosy czasami raz w tyg i mi to wystarcza ☺️

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja, te 2-3 to przy myciu kilka razy w tygodniu. Jeśli myjesz raz na tydzień to w zupełności nie musisz olejować więcej 😁

   Usuń
 2. Nie zgadzam się z tym, ze olej dobieramy do porowatości włosów - wiele razy spotkałam się z odwrotną sytuacją, można naprawdę się zdziwić, że pasują nam oleje, których nigdy nie wzięłybyśmy pod uwagę, kierując się tylko i wyłącznie stanem wlosów i ich rodzajem (porowatością). Po prostu trzeba szukać, próbować, testować!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od czegoś trzeba zacząć, po coś sięgnąć jako pierwsze :D wtedy najłatwiej dobrać do porowatości, bo jest największa szansa, że będzie okej. Ale zgadzam się, trzeba sprawdzać na sobie :)

   Usuń
 3. w sumie, na szczęście okazało się, że nie popełniam raczej błędów ;D! chociaż wątpię, żebym wylewała łyżkę oleju, na bank jest tego więcej :D ale moim włosom to służy :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Marta, mam włosy rozjaśniane.. Nakładam olej, odżywki itp a one po wszystkim co możliwe są dalej suche na długości od ucha w dół, co polecasz? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trik z dodawaniem oleju do maski ❤️

   Usuń
  2. Czyli polecasz nakładać maski i dodawać odrobinę oleju po czym normalnie zmywać wodą tak? I nie sprawi to, że włosy będą przetłuszczone? 🤔

   Usuń
 5. Czy olej rzepakowy nadaje się do olejowania?

  OdpowiedzUsuń
 6. Olejuje włosy w zależności od ilości czasu wolnego 1-2 razy w tygodniu. Najczęściej sięgam po ajurwedyjska terapie do wlosow z Orientany. Jest sztos

  OdpowiedzUsuń
 7. Hej! Troszkę nie na temat, ale na instagramie polecałaś serum do twarzy z firmy Nacomi. Nie mogę go odnaleźć. O którym konkretnie serum mówiłaś? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Rozumiem, że olejek rycynowy nakladany na skórę głowy również powinien być zmyty po godzinie? Czasami zostawiałam go dłużej i właśnie zauważyłam, że sporo włosów zbierało się przy myciu głowy, chociaż generalnie ostatnio mi dużo wypada i nie wiem, czy po prostu po olejowaniu nie zwracam więcej uwagi na to.

  OdpowiedzUsuń
 9. Takiego forum dla kobiet z problemami, bądź po prostu zainteresowanych tematem o włosach, potrzebowałam🙂Dziękuję. Jak widzę Twoje miłe odpowiedzi do czytelniczek/czytelników to aż miło się na sercu robi, że nie wszędzie agresja i bycie aroganckim jest rozpowszechniona,tjk to czasami obserwuje w wulgarnych bądź butnych odpowiedziach na innych prifilach. Miło.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz. :) Staram się odpowiadać na wszystkie pytania. Jeśli Twoje pominęłam, zadaj je raz jeszcze, bo czasem część mi umyka.

Komentarze zawierające spam, lokowanie produktów i linki reklamowe do innych stron nie będą publikowane.